Om föreställningen
Jenny tror att deras nya hus är hemsökt, men hennes man Sam vill inte alls höra på det örat. De diskuterar saken med sina första middagsgäster, gamla vännen Laura och hennes nya partner Benny. Kan de döda verkligen gå igen? Skeptiska sarkasmer krockar med tro och övertygelse. Men det finns något mer. Något som känns underligt och skrämmande. Något som kommer allt närmare. Så paren kommer att stanna uppe tills klockan blir 2:22... och då kommer de få veta.
Du kommer garanterat att sitta på helspänn i teatersalongen. Och du kommer att ställa dig själv frågor. Vad tror du på? Vågar du se sanningen i vitögat?
Pjäsens författare, Danny Robins, har under flera år intervjuat människor som är övertygade om att de sett spöken. Mötena inspirerade honom att skriva "2:22 A Ghost Story" men också att skapa flera dramadokumentärer för BBC. Ett exempel är podcasten "The Battersea Poltergeist" som blev ett globalt fenomen och klättrade till #1 Drama Podcast World Wide.
"2:22 A Ghost Story" har tilldelats 3 WhatsOnStage Awards (inklusive Best New Play) samt nominerats till 3 Olivier Awards.
All Things Live Presented by arrangement with Music Theatre International.
Föreställningslängd: ca 2 timmar och 30 minuter, inkl paus
Kommande speltillfällen
17 kommande speltillfällen mellan 29 nov - 28 jan
Onsdag 29 nov 18:00
Intiman, StockholmPris från 395 kr / personTorsdag 14 dec 18:00
Intiman, StockholmPris från 395 kr / personFredag 15 dec 18:00
Intiman, StockholmPris från 395 kr / personLördag 16 dec 14:30
Intiman, StockholmPris från 395 kr / person
Inför besöket
- Föreställningslängdca 2 timmar och 30 minuter, inkl paus
- Spelas28 sep 2023 - 28 jan 2024
- GenreTeater
- Åldersgräns13 år
- PrisFrån 395 kr
Vanliga frågor och svar
Hittar du inte svar på din fråga och vill få hjälp?
Showtic Gästservice kan hjälpa dig med alla frågor kring föreställningar som spelar på China Teatern, Oscarsteatern, Intiman, Hamburger Börs, Golden Hits, Vallarna och Wallmans. Maila på info@showtic.se eller ring 0771 - 13 43 00.
Du kan även besöka vår kundservicesida för mer hjälp.
Kan jag köpa presentkort?
Ja, presentkort finns att köpa här
Hur får jag mina biljetter?
Det skickas oftast i ett kvittomail till den e-postadress som anges i köpet. Via detta kvittomail kan man ladda ned sina biljetter, med undantag för de dinnershows som ej har biljetter utan har ditt namn på gästlistan när du kommer på plats.
Vissa arenor erbjuder postleverans av biljetten när du gör ditt köp, då behöver detta val göras innan betalning sker för att du skall kunna ta emot dina biljetter hem till din brevlåda.
Avvikelser kan förekomma beroende av biljettsystem, arena eller streamingtjänster. Läs alltid köpvillkoren i kassan för att vara säker på hur din leverans sker.
Vad gäller för vidareförsäljning av biljetter?
Biljetter får endast köpas för personligt bruk och får inte användas kommersiellt. Det innebär att biljetter inte får inköpas och/eller vidare försäljas i kommersiellt syfte.
Biljetter får inte heller erbjudas i tävlingar eller i samband med erbjudande av annan produkt eller tjänst utan skriftligt medgivande från Showtic och/eller den ansvariga arenan/arrangören/leverantören.
Biljetter som ej är personliga kan man ge bort eller sälja om man ej kan besöka evenemanget.
Var vänder jag mig när jag vill boka hotellpaket?
Allt gällande hotellpaket kan du läsa här
För att komma i kontakt med Nöjesresor som har hand om detta: Nöjesresor direkt på 08 - 500 000 44 eller hotellpaket@nojesresor.se
Vid bokning av hotellpaket är det Nöjesresors bokningsvillkor som råder.